Monday, August 30, 2010

Felgyülemlett tennivalók...

Tegnap este még bizonytalan voltam azt illetően, hogy mit fogok ma csinálni. Reggelre jónéhány adminsztratív teendő összegyűlt a fejemben, amiket szerettem volna még a szerdai napot megelőzően letudni. Szerdán kezdődik ugyanis az "Orientation days" (orientációs napok) nevű rendezvény, aminek keretein belül egyetemmel, tanulmányokkal kapcsolatos előadásokon és egyéb szervezett programokon vehetünk majd részt. (A pontos programot még a múlt héten küldték emailben, ti is megnézhetitek, itt.)

Vegyük csak sorra, mik jártak a fejemben....

Múlt csütörtökön jártam először (és eddig utoljára) a HOAS irodában, és gondolván arra, hogy kiköltözéskor nehogy nekem tulajdonítsák őket, megkérdeztem, hogy a lakásban lévő kisebb hibák (karcolások, repedések, foltok) állapotát hogyan tudom jelezni. A hölgy mondta, hogy emailen írjak róluk egy listát. Ma reggel tehát rendesen szétnéztem, hogy mi van, ami említésre méltó, és összerittyentettem egy emailt ezekről.

A finn bankszámlámat csak akkor fogom tudni elkezdeni használni, ha a bankkártyám megérkezik (kb. 2 hetet mondtak rá), de a lakás első havi bérleti díja szeptember 6-áig esedékes. Emiatt első havi bérleti díjnak még le kell nyelnem az utalási költségét, úgyhogy a késedelmi díjat elkerülendő ezt is átutaltam. (Ne számoljátok át, de egy havi bérleti díj 389 euró. Elvileg lett volna ennél olcsóbb lehetőség is, de így van saját, bútorozott szobám, és aránylag jól felszerelt konyhám is.)

Számla a bérleti díjról.
 

Erről jutott eszembe, hogy mikor legutóbb kb. két hete voltam az Erasmus irodában otthon, akkor mondták, hogy a támogatások utalását már megkezdték. Pénz persze azóta sem érkezett, úgyhogy nekik is küldtem egy emailt - reméltem, hogy nem valami adminisztrációs hiba csúszott a rendszerbe. (Szerencsére a pénz alig két órával az email elküldése után meg is érkezett a számlámra.)

További adminisztratív teher még, hogy ittlétem mellett 14 kreditet otthon kell elvégeznem, ami miatt persze kedvezményes tanulmányi rendre vonatkozó kérvényt kell beadnom, ami szintén némi levelezést és fogalmazást igényel. Habár a konkrét kérvényeket még nem írtam meg, elkezdtem a levelezést arról, miket írjak, miket írhatok majd bele. Emellett hazaérkezésemkor turbótempóban kell a diplomatervezéshez fognom, ezzel kapcsolatban is skypeoltam konzulensemmel és elküldtem néhány levelet.

Eztán a kinn hallgatni kívánt tárgyakon kezdtem el gondolkodni, amiknek listáját egy ún. "Learning agreement" már tartalmazza, ezt még anno a pályázattal együtt kellett beadni. (Erre rengeteg aláírás kellett, kari Erasmus-koordinátortól, oktatási dékánhelyettestől, intézményi Erasmus-koordinátortól...) Mivel az első levélváltáskor (még májusban) az itteniek két tárgyra is csak kérdőjelet írtak, úgy gondoltam, az lesz a legegyszerűbb, ha személyesen utánaérdeklődök majd ezeknek.

Még első nap kaptam egy jó vastag könyvet, amiben az egyetem összes kurzusa benne van...

Szintén még délelőtt hívott Kovács Viktor, otthoni évfolyamtársam, aki szintén ugyanitt tölti az őszi félévet. Mivel ő EILC nyelvi kurzusra is jelentkezett, már augusztus eleje óta Finnországban tengeti napjait, egészen pontosan Rovaniemiben, egész északon töltötte az egész augusztust. Ma reggelre érkezett vonattal Helsinkibe, és mivel az ő tutora épp külföldön van, abban egyeztünk meg, hogy az egyetemen találkozunk, és segítek neki a kezdeti teendőkkel.

Mint azt már korábban tapasztaltam, az 512A jelzésű busz csak reggel és délután jár, így ez a későbbiekben is csak akkor lesz alkalmas az egyetemre járásra, ha reggel 8 körülre bemegyek, és csak délután 4 magasságában jövök vissza. Mivel a fentebb részletezett teendők 11 óra utánig elhúzódtak, fel kellett derítenem egy újabb bejárási formát. Ennek keretein belül az 'M' jelzésű vonattal két megállót utaztam, majd az igencsak sűrűn (napközben kb. 5 percenként) járó 550-es busszal jöttem az egyetemre. Habár picit tovább tartott, mint az 512-essel, így sem telt félóránál többe, szóval azt hiszem, ez a későbbiekben is jól jöhet.

Az ingavonatok elnevezése és megállói - én az 'M'-en, Kannelmäkinél lakom.


Az egyetemen igen finomat ebédeltem, ezúttal bolognai volt a menü, aminek ismét egy jól megrakott salátástálat is mellécsaptam. Fotózni most nem nagyon akartam, mert pár perccel utánam leült velem szemben egy lány. Miután mindketten befejeztük a második fogást, finnül próbált kapcsolatot teremteni velem, de jeleztem, hogy nem értem, így angolra váltott. Valószínűleg feltűnhetett neki, hogy a körülöttünk (és mindenütt másutt is) mászkáló furcsa sapkás-overálos embereket vizslatom, így adódott is az első téma.

Egy rajz a sapkáról (forrás: Google képkereső).

Az itteni rendszer szerint azok, akik elvégzik az első évüket itt, kapnak egy spéci sapkát. Ennek viselete persze opcionális, de sokan (főleg a másodévesek) még igen büszkén hordják ezeket. Mint később kiderült, az overálok is hasonló szerepet töltenek be, de ezek színe karonként-szakonként eltérő, ezzel egyértelműen jelezve, ki hova tartozik. Ezekre mindenféle foltokat, logókat varrnak fel (hasonlóképp, mint mi otthon a villanykaros pulcsira), és vannak olyan bulik, ahol mindenki ezekben mutatkozik. Az overálok viselete is opcionális, de ma elég sok emberen láttam. Amennyire megfigyeltem, itt is gólyahétszerű rendezvény volt, mert overálos-sapis emberek vezetgettek riadt arccal bámészkodni próbáló, papírcetlin névvel felszerelt gólyákat. :)

Overálos-sapis "seniorok" a főépület bejárata előtt.

A beszélgetés folytatásában megtudtam, hogy a leányzó az anyagtudományi tanszéken gyűri az alapképzést, és tavasszal fog diplomázni. Emellett elmesélte, hogy éppen egy fizika vizsgáról érkezett, ahol felügyelőként volt benn. Azt mondta, itt diákok felügyelnek a vizsgákon, kb. 10 eurós órabérért, mivel a 15000-es hallgatói létszámot másképp nem tudná kiszolgálni az egyetem. (Egy pillanatra elgondolkodtam, otthon hogyan működne egy ilyen  rendszer, de nem jutottam messzire...) Kedvesen kérdezősködött arról, miért pont Finnországra esett a választásom, illetve hogy mennyit érzek a nyelvrokonságból. Miután befejezte a desszertjét, mosolyogva váltunk el: én sok újat megtudtam, ő pedig elővette elmondása szerint rég használt angoltudását.

Az overálos-sapis felsőévesek kordonjában néhány gólyát is fel lehet fedezni... :)

Nem sokkal később Rovaniemiben beújított biciklijével megérkezett Viktor. :) A délután további részében újból végigjártam vele a Karthik által bemutatott (és már korábban leblogolt) ösvényt, bár most picit nehézkesebben ment minden az egyetemet elözönlő gólyák és felsőévesek miatt. A Travel Cardja is meglett, ezúttal gyalog mentünk el Tapiola kulturális központjába, ahol az én kártyámat is kiállították. Míg ő adminisztrált, én olvasgattam, és megtudtam: azok, akik babakocsival vagy fiahordóval óhajtanak felszállni a buszra, alapból állhatnak a középső ajtóhoz (mivel ott van hely kényelmesen felszállniuk), és az ő utazásuk a gyermek jelenléte miatt elvből ingyenes. Nem rossz, mi? :)

Viktor és a biciklije - Tapiola kulturális központját ezúttal egy sokkal szebb irányból közelítettük meg.

Négy óra körülre értem vissza az egyetemre. Végül úgy alakult, hogy személyesen már nem volt módom beugrani az itteni kari koordinátorhoz az egyetemen, mivel a fogadási idők általában 4-ig tartanak, így viszont már meg is van a holnapi napom egyik programja. Miután hazaértem, kis kutakodásba kezdtem, hiszen egy fontos teendőt még mindenképp szeretnék beütemezni az első hétre: egy alapos szaunázást. A lakótömb lépcsőházait körbejárva ráakadtam a beosztásra, és habár kétféle információt is találtam, abban egyeztek, hogy kedden este 6 és 10 óra között az erősebbik nem képviselői számára nyitva áll a szauna. Ha az ebéd is olyan finom lesz az egyetemen, mint ma, egész jól alakul ez a holnapi nap...!

1 comment:

  1. Örömmel látom, hogy Viktor is épségben megérkezett :)

    ReplyDelete